Loading
18 Ekim 2013

Nasıl Yapılır’ı Anlamak İçin E-ticaret Operasyonlarını Tanıma…

GenelNo Comments

Şu anda buradasınız:Nasıl Yapılır’ı Anlamak İçin E-ticaret Operasyonlarını Tanıma…

Business ile alakalı yazılarımızın hepsinde ne yaptıklarımız veya kimlerin ne yaptığı hiçbir zaman ana tema olmamıştır, tabi ki gerçek hayattan örnekler olmadan olmaz ama asıl amaç, asıl soru olan “nasıl yapılır” ın cevaplarını kalemimiz yettiğince anlatmaktır…

Koca bir firma kurmak istiyorsunuz, çok iyi işler yapmak istiyorsunuz, peki nereden başlayacaksınız, neyi nasıl yapacaksınız? Kaç kişiyle yola çıkıyorsunuz, imkanlarınız neler, karşınıza çıkacak olumsuzluklar hakkında ne kadar bilginiz veya fikriniz var?

İşte tüm bunların cevaplarını hep beraber irdeleyeceğiz.

Aşağıda tanıyacağımız operasyonların hepsinin tam bir listesi mevcut.Bu yazıları okudukça e-ticaretteki tüm operasyonlar hakkında yeterli teorik bilgiye sahip olacaksınız.Tabiki uzmanlaşmak istediğiniz bir operasyon varsa bunların hepsini unutmadan atlamadan dile getirmek imkansıza yakın bir şey ama buradaki temel amaç, yeni iş kuranların da , o operasyonda uzmanlaşmak isteyenlerin de önünde bir rehber olmasını sağlamaktır.

Operasyonlar
Planning (Planlama)
Contextual (İçeriksel)
Financial (Finansal)
CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi)
Logistic (Lojistik)
After-sales Services (Satış Sonrası Hizmetler)
Customer Loyalty (Müşteri Sadakati)
Software Development (Yazılım Geliştirme)
Satış
Satınalma
Digital Marketing (Dijital Pazarlama)
Tele Marketing (Telefonla Pazarlama)
Tele Satış (Telefonla Satış)
Data Mining (Veri Madenciliği)
Measurement (Ölçümleme)
Reporting (Raporlama)
Evaluation (Değerlendirme)

 

Aşağıdaki görselde bununla alakalı ilginç bir infograf göreceksiniz.

operation-ecommerce

{fcomment}

Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top