Loading
19 Ekim 2013

Johanna Blakley: Sosyal medya ve cinsiyetin sonu

GenelNo Comments

Şu anda buradasınız:Johanna Blakley: Sosyal medya ve cinsiyetin sonu

Hangi insan grubunun hangi demografik özellikleri olduğu ile ilgilenmek mantıklı, ama tümden gelim yaparsak hangi eğlence öğesinin ne kadar büyük bir kitleyi peşinden sürüklediği mantıklı olmaktan ziyade dahice…
Kırmızı ışıkta durduğunda arabasının camına gelip bir mendil alsana işareti yapan bir çocuğa, arabanın üstüne pislemekte olan bir martı muamelesi yapan biri, o çocuğa vermek istemediği banknotun yüzlercesini herhangi bir düğünde sahnede “fıt fıt” diye saçabiliyor…Örnek biraz sert gelmiş olabilir ancak bu tarz durumları halen büyük kulüplerin kapılarında valelere dağıtılan astrobahşişlerde de görebilirsiniz.
Aynı durum aslında Sosyal Medyada da var ama biraz şekil değiştiriyor.İnternet bağlantımız yavaş olduğunda birkaç milisaniye geç açıldı diye, kaçırdığımız milisaniyenin kan basıncı metrekübünce tansiyonumuz fırlayabiliyor, ne o vaktimiz çok kıymetli değil mi? Ancak söz konusu eğlenceli birşey izlemekse saatlerimizi o şeyi izlemek için hatta o videonun dolması için pekala harcayabiliyoruz.
Aslında işin özünde insana kendini iyi hissetirecek tüm elementler ve  enstrümanları insanın takip etmesi iç güdüsü var.Johanna Blakley şundan bahsediyor, eğlence ve oyunlar, kitleyi kendi isteği ile kendine çekiyor, halbuki bir ürünü, satıcı müşterinin gözüne sokmaya çalışıyor.Demek ki amaç güvercinleri omuzunuza kondurup beslemekse, elimizdeki bütün bir somunu onların üzerine atıp kaçırmaktansa, kırıntılar halinde güvercinlerin severek ve eğlenerek yiyecekleri küçük kırıntılar halinde vermek çok daha doğru bir tercih gibi gözüküyor.
Bütün bunların sonucunda Psy’ın Gangnam Style şarkısının hangi kitle tarafından 1.465.895.569 defa izlendiği değil, ne kadar büyük bir kitleyi peşinden koşturduğu önem kazanıyor.
Tüketim dünyasına yeni bir ürün servis edecekseniz şu şu yaş aralığında şu cinsiyette olan kişilere mi sunmak isterdiniz? Yoksa paranızı Gangnam Style şarkısına mı  daha 10 defa izlenmişken yatırırsınız.
Herkes ilk şıkkı seçer değil mi? İşte bu yüzden Johanna Blakley’in fikri dahice…
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top