Loading
17 Eylül 2013

İlk Tur…

GenelNo Comments

Şu anda buradasınız:İlk Tur…

Spiral çarkımızı bir önceki yazımızda  inşa ettikten sonra sıra geldi ilk tura…

Bu safhada bir çok şeyi ilk defa yapacağımızdan operasyon sırasında olabilecek aksaklıklara şimdiden hazır olmamız ve olumsuzluklar karşısında kesinlikle moral motivasyonumuzu bozmamız gerekiyor.Aksine çıkan aksaklıklar sizi sevindirmeli.Bunu bir “Polyanna “ edasında söylemiyorum.Çünkü aksaklıkların ve olumsuzlukların ilk başta çıkması, emin olun ileride operasyonunuz büyüdüğünde çıkmasından çok daha iyidir.Çünkü operasyon büyüdükçe bu durumlarda olan kayıplar da büyüyecek ve sizi daha çok yıpratacaktır.

Atalarımız boşuna dememiş “ilk elin günahı olmaz” diye…:)

Spiral çarkta bu ilk turu atarken, operasyonumuzda nelerimiz eksik, kaç personel lazım? Neyi kim yapacak bunları da ayrıntılı bir şekilde göreceksiniz. Hatta bunu bir örnek üzerinden yapacağız.

Örnek olarak klasik bir B2C operasyonunda spiral çarkta ilk turu atalım…

Aşağıda şu anda ticari hayatına devam eden bir operasyonun ilk turunu görüyorsunuz.Zaten dikkat ederseniz başlıkta da V1.0 yazıyor…Bu versiyonlandırmayı hep yapın ve tarih de vermeyi unutmayın.Zira günün birinde yeni bir operasyon kuracağınız zaman bu dökümanlar hayat kurtaracaktır.

operasyon-plan

Başlıklar spiral çarktan tanıdık geliyor değil mi? Burada asıl mantık hep basitten zora doğru üstüne ekleme yaptıkça ve gitgide detaylandırmaktan geçiyor.

Tabloda en sol tarafta ana evreleri görüyorsunuz, onun bir yanında alt evreleri, onun bir yanında yapılacak işleri, en sağda ise bunun için kaç kişinin gerekli olduğunu görüyorsunuz.

Burada kaç personele ihtiyacınız olduğunu anlamak için ise önce bünyenizde hali hazırda olan personeli yeşil, almanız gereken personeli ise kırmızı ile boyuyorsunuz,.Sarı olan kısımlar ise yazılımın yapması gereken, boşu boşuna personel istihdamı yaratılmaması gereken kısımlar.

Böylece tüm bu operasyonları ve kimin neyi yapacağını planlamış ve ilk tura hazır durumdasınız.

Operasyonun ayrıntılarını ise diğer yazılarımız da bulacaksınız…

 

Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top