Loading
22 Nisan 2013

Yaprak Site

GenelNo Comments

Şu anda buradasınız:Yaprak Site

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi aslında “yaprak site” , tek bir ürün için yapılan sitelerde kullanılan bir tabir.Çok daha eskiden SEO amaçlı açılan sitelere deniyordu.Ancak piyasada ağırlıklı olarak ana bir sitenin orjininde toplanan sitelerin hepsine deniyor.Türkiye’de e-ticaret modelleri yeni yeni şekillenmeye başladı ve dinamikler hızla değişiyor.Terminolojinin oturması da elbette biraz sürecek.

Eskiden herhangi bir kelimede Google’da üst sıralara çıkmak için o kelimenin ve diğer hedef kelimelerin içinde olduğu domainlerle yaprak sitele açılıyordu, daha sonrasında Google bunu kısa sürede fark etti ve internet sitelerindeki kirliliği önlemek amacıyla bu konuda güncelleme yaptı ve SEO için yaprak siteler açma konusu tarih oldu…Konu ile alakalı Yilmazbozan.com’da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ticari hayatta ise yaprak siteler tek bir ürüne odaklamak için açılıyor.

Genellikle bu ürün son zamanlarda çok moda olan , piyasaya yeni çıkmış bir ürün oluyor.Türkiye’de bu konsepti özellikle zayıflama, cinsel sağlık ürünleri üzerine çok yoğun, son zamanlarda elektronik sigara konusunda da oldukça fazla reklam görebilirsiniz.

Yaprak sitelerde en önemli konu o ürüne odaklamak olduğundan, site içerisinde çok güzel bir kurgu ile ürünün satılmasına ikna etmek oldukça kolaydır.Ayrıca müşterinin algısı tamamen o üründe olacağından bu sitelerdeki conversion (eğer müşteri o siteye girmişse) çok yüksektir.

Hani her konudan bir ders çıkartmak esas amacımız ya.Yaprak sitelerden örnek alınması gereken en önemli şey, sitenin içeriğidir.Biraz uğraştırsada bu tarz bir içeriği herhangi bir B2C’de ürün özelliği kısmına koysanız, göreceksiniz ki o ürünün conversion u oldukça yüksek olacaktır.

Çünkü son kullanıcı algısında bir ürünün ürün özelliği ne kadar dolu ver doyurucu ise, son kullanıcı o ürünü satan site hakkında, o üründe yetkin olduğunu ve o ürünü o siteden almasındaki güven algısını o kadar sağlamlaştırmış olur.

 

Bunlara örnek olarak;

lipi

 

nona

Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top