Loading
20 Mayıs 2013

Private Shopping

GenelNo Comments

Şu anda buradasınız:Private Shopping

vente-priveeYine bir eğitimde dinleyicilere şu soruyu sordum “size gelen e-ticaret mailinglerini ne yapıyorsunuz?” çoğundan gelen cevap tahminim üzere “ilgimi çekmeyenleri siliyorum/okumuyorum” olacaktı, öyle de oldu.”Bunun neresi ilginç de buraya yazdın?” diyeceksiniz…Deyin…

Asıl ilginç olan yanı “neden” sorusunu sorduğumda bir dinleyiciden geldi.”Neden siliyorum biliyor musunuz? Çünkü mail gelince kendimi tutamıyorum alışveriş yapıyorum”…

İşte bu cevabı çok önceleri tahmin eden, öngören bir firma var dünyada.Vente-Privée

Hani bütün icatlar, başarılı iş modelleri Amerika’dan gelir ya, bu sefer öyle olmadı Vente-Privée Private Shopping E-ticaret modelinin yaratıcısı ve sapına kadar Fransız bir firma…

Mango mağazasının içine girdiyseniz veya önünden geçtiyseniz, önündeki çoluklu çocuksuz erkek kalabalığı görmemek mümkün değil.Sanki bir işçi pazarı gibi bir görüntü vardır, düşünsenize bir sürü erkek kapıda bekleşiyor.Hatta uzun zamandır düşündüğüm bir fikrim vardı en sonunda dayanamayıp Mango’nun müşteri hizmetlerine attım maili.Noktasına dokunmadan paylaşıyorum…

“Merhaba;

Eşimle mağazanıza her geldiğimde ben ya kapının önünde ya da eşimin peşinde mağazayı dolaşıyorum ama bundan pek memnun olduğum söylenemez, sıkılıyorum çünkü:)

 

Size ufak bir tavsiyem var, mağazanızın içine birkaç tane PS3 oyun konsolu yerleştirin, burası erkeklere özel olsun, hatta bir de çocuk parkı (hani şu IKEA’da olanlardan).

Hanımlar saatlerce alışveriş yapsınlar bizde keyfimize bakalım, çocuklar da (gözetmenler eşliğinde) gönüllerince oynasınlar.

 

Mailin subject kısmına özellikle “pazarlama departmanı dikkatine” diye yazdım, neden mi? Hem bunu yapın hem de bunun PR ‘ını yapın…

 

Hatta bir MANGO erkekler PS3 turnuvası da patlatın…:) (burası şaka idi)

 

Satışlarınızda ki farkı görmeniz uzun sürmeyecektir.

 

Sevgiler.”

 

“Konu Private Shopping, Mango ne alaka” diyenler, bu şarkı sizlere gelsin…J Bu bütün dünyada böyle tekstil sektörü ve moda kadınların ağrı kesicisi, antibiyotiği, dermanı ,ilacı…Mango gibi firmalar Private Shopping E-ticaret modelinin deniz feneri. Vente-Privée bunun öncüsü ama şimdiler de çok daha fazla rağbet gören örnekleri var.

 

Öncelikle yurtdışı ile başlayalım.

yabanci-toplu

 

Vente-Privée 2012′de cirosunu 1,3 milyar euro ciroya yükseltti. 2011’ 1.322, toplam üye sayısı ise 17.3 milyon civarında.American Express ile yaptığı işbirliği ile Amerika pazarına da hızlı bir giriş yaptı.

Amazon, 2010′da İspanyol BuyVIP.com‘u 70 milyon euro’ya satın almıştı. Mayıs ayında ise Amazon,MyHabit.com ile ABD private shopping Sektörüne girdi.

Şubat 2011′de, ABD’de perakende sektörünün önemli markalarından olan Nordstrom, private shopping sektöründeki önemli oyuncu HauteLook‘u 270 milyon dolar karşılığı satın aldı.

Türkiye’deki örneklere bakacak olursak;

private-turk-toplu

 

Aşağıdaki grafikler 2012 yılında kimler ne yapmış, kim hangi hacimde çok net gösteriyor.

markafoni

limango

Bu grafiklerden de anlaşılacağı gibi Markafoni ve Trendyol 5.kattalar, diğerleri ise 2.katta…Tabiki daha onlarca private var ama içlerinden en dikkate değer olanları bir araya topladım.

Neden “5.kattalar” dedim, çünkü globalde 10.-15.katta olan firmalar da var. Yukarıda onlara da değindim.

Merter’e hiç  yolunuz düştü mü bilmiyorum, ama bildiğim bir şey var, o da eğer yolunuz düşerse büyük soluklu bir alışverişe hazır olun derim.Normal mağazalarda pahalı diye hiç almaya niyetlenmediğiniz birçok markayı veya tekstil ürününü buradan inanılmaz fiyatlara alabiliyorsunuz.Ama dikkat ederseniz bu kadar güzel bir alışveriş fırsatını “yolunuz düştü mü” diye soruyorum.Çünkü herkes buranın bu nimetlerini bilmez, bilse de Ankara’da olan, modayı takip eden birinin kaç zamanda bir buraya yolu düşer.İşte Private Shopping’teki başarının sırrı da burada yatıyor.

İnternet dediğimiz o her şeyi astronomik şekilde meşhur edebilme yeteneğine sahip olan sihir burada devreye giriyor.Merter’i ve onun fırsatlarını bilmeyen veya bilse de gelmeyen/gelemeyen milyonlarca kadının ayağına bir tıkta ve üstelik %90’a varan indirimle bütün envanteri serdiğinizde, işte o zaman günde 25.000 paketlik mucize gerçekleşiveriyor.Hele birde Sina Afra gibi “bir kedinin hapşırmasından o gün havanın yağışlı olacağını tahmin edebilen” dehalar bu işe el attı mı Merter haricinde ünlü markalar da oyuna dahil oluveriyor.

İnanılmaz bir Pazar Private Shopping, öyle ki KOBİ bazındaki butikler bile bu sitelerden beşer onar sipariş veriyorlar, nasıl olsa yasaların koyduğu belli bir iade süresi var.O zaman zarfında %kocaman indirimlerle bu ürünleri alıp halen Türkiye’de teknolojiyi ve interneti takip etmeyen ama modayı takip eden %72 ‘lik dilime bu süper fırsatları sunuyorlar.İade süresi yaklaştığında ise satamadıkları ürünleri çat diye iade ediyorlar.Buradan çıkan 2 ders var aslında.Birincisi Private Shopping işi yapacaksanız ilk başarmanız gereken şey malı satmak değil, o malı müşteriniz beğenmezse çok kolay bir şekilde iade alabileceğinizi çok iyi anlatmanız ve bu vaadinizi yerine getirmenizdir.Başarılı Private’lar bunu öyle iyi yapmışlar ki, KOBİ tarzı butikler bu vaade güvenip iş modellerini buna göre kurgulamışlar.

En iyi E-ticaret kurgusunu mu arıyorsunuz, o zaman B2C’nin çeşitliliğini, B2B’nin ciddi duruşunu, C2C’nin yazılım zekasını, Private Shopping ’in bu güven algısını örnek alın.Private Shopping siteleri “beğenmezseniz kolayca iade” algısını öyle bir verdi ki, kadın ağırlıklı ezici bir kitle hiç düşünmeden siparişini veriyor.Çünkü biliyor ki “dar gelirse değiştiririm, beğenmezsem iade ederim”.

Tabiki iş bununla da kalmıyor, şu anda Cengiz Abazdoğlu dahil birçok ünlü tasarımcı Private Shopping’lere özel tasarımlar yapıyor…

Şimdi bu devasa operasyonlardan birkaç rakam verelim…

Markafoni’de 700’den fazla kişi çalışıyor, hisselerinin yüzde 70’e yakınını 129 ülkede faaliyet gösteren Naspers’a bağlı MIH-Allegro tarafından satın alındı, günde yaklaşık 15 kampanya,ayda 800.000 ürün satılıyor.

Unutmayın dünyadaki emsallere göre 5.katta…

Peki bu dev operasyonlar nasıl dönüyor, nasıl planlanıyor? Bu soruların cevabını ise, “Spiral Çark” , “Operasyon Şeması” , “Operasyonlar” bölümlerimizde bulacaksınız…

Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top