Loading
23 Mayıs 2013

C2C

Genel4 Comments

Şu anda buradasınız:C2C

sahibinden

E-ticaret iş modelleri arasında deposu olmayan, alıcı ile satıcı arasında uygun bir pazaryeri platformu oluşturan, o platformdan komisyon yoluyla gelir motivasyonunu sağlayan ve  en fazla inovasyon ve yazılım kaynağı harcayan modellerden biridir.

Türkiye’de yukarıdaki grafikte de göreceğiniz gibi Sahibinden.com, GittiGidiyor.com, SanalPazar.com başı çekmektedir.Dünyada ise Ebay, Amazon ve Shopping.com hatırı sayılır örneklerdendir.

Bu iş modelinde ürünü, satıcı olan müşteri listeler, alıcı olan müşteri satın alır.C2C denmesinin sebebi de budur.En büyüklerinden birinde operasyon müdürlüğü yaptığım bir dönemde edindiğim izlenimlere göre internet camiasında ara sıra SİNİR TO SİNİR diye adlandırdığımda olmuştur.Bunun en büyük sebebi alıcı müşteri herhangi bir sebeple mağdur olduğunda veya memnun edilmediğinde hep sorumlu tutulan o e-ticaret firmasıdır.

Peki nasıl işler bu sistem?

Öncelikle alıcıyı ve satıcıyı arada hiç açık kapı bırakmamak kaydı ile bir arada güvenli ticaret yaptırabilecek bir platform kurmak gerekir.Bu platform çeşitli iş katmanlarından oluşur.

Bu katmanlar;

Satıcı tarafında, ürün listeleme, kendi dükkanını oluşturma, satışlarını kontrol etme,gönderilerini kayıt altına alma, serbest bırakılan ödemeleri takip etme vs gibi.

Alıcı tarafında, listelenen ürünleri inceleme, sipariş verme, kargo bilgilerini alma, ürünü teslim alma bilgisi verme,ürüne ödeme yapılabilir onayı verme (yaptığı ödemeyi serbest bırakma).

Aracı e-ticaret firması tarafında, alıcı ile satıcı arasındaki iletişim araçlarını sağlama (bunu yaparken alıcı veya satıcının hariçten alışveriş yapmamasını da sağlamak zorunda bu sebeple bu iletişimi çok iyi karşılamalı),alıcının yaptığı ödemenin fraud kontrolünü yapma, alıcının alışveriş güvenliğini sağlamak için satıcılara belli grade lerde güven puanlamaları yapma, alıcıların hepsinin satıcılara yorum yapmalarını ve puan vermelerini sağlama,etkin pazarlama enstrümanları sağlama, içerik sağlını ve kalitesini arama motorlarının seveceği şekilde koruma.

İşte bu katmanların hepsini yazılım ve istihdam olarak sağladığınızda uygun bir C2C operasyonuna sahipsiniz demektir.

Ancak iş tabi ki bundan ibaret değildir.7 gün 24 saat boyunca listeleme yapılabilmekte olan bir C2C operasyonunda hiç kesintisiz CallCenter ve Satıcı Destek departmanları çalışmak zorundadır.Call center adı üstünde müşterilerin tüm soru ve sorunlarına destek verir, Satıcı Destek ise 7/24 yeni listelenen tüm ürünleri anında siteye yayınlamakla yükümlüdür çünkü ürünler direkt satıcının listelediği gibi yayınlanamaz.Muhakkak ki sakıncalı içeriklere karşı bir moderasyondan geçmek zorundadır.İlle de içeriğin sakıncalı olmasına gerek yoktur, ürünlerde sakıncalı olabilir.Geçmişte büyük bir C2C sitesi üzerinden böbreğini satmaya çalışanlar da görülmüştür.

C2C sitelerinin en çok vaat ettikleri şey güven ve güvenli alışveriştir.Tüm kurgu bunun üzerine inşa edilmiştir.Satıcı, C2C site ve alıcı arasında bir üçgen vardır.Bu üçgende satıcı ürün, listeler, alıcı bu ürüne ödeme yapar, ödemeyi C2C site alır ve bloke eder.Satıcıya “ürünün satıldı kargoya ver” diye bilgilendirir, satıcı ürünü kargolar ve takip numarasını siteye yükler. Alıcı, C2C site tarafından kargo takip numarası ile bilgilendirilir.Ürünü teslim alan alıcı ürüne 3 iş günü içerisinde onay vermek zorundadır, eğer 3 iş günü içerisinde onay vermezse site onayı otomatik olarak verir ev satıcıya ödemeyi yapar.Eğer alıcı zamanında onayı verirse, site satıcıya ödemesini yapar.Her durumda site satıcıya, alıcıdan aldığı ödemeyi yaparken önceden bilgisini verdiği komisyonu keser.Sitenin gelir kaynağı bu komisyonlardır.Eğer alıcı ürünü beğenmez ise geri gönderir.Bu seferde satıcı “elime ulaştı” diye bilgi vermeden site ödemeyi alıcıya yatırmaz.İade eğer keyfi ise ve ürün kargosu satıcı tarafından ödendi ise site arada hakem olur ve alıcının yaptığı ödemeden kargo parasını kesip geri kalan parayı alıcıya gönderir.İade keyfi değil ve ürün ayıplı ise o zaman alıcı hiçbir şekilde kargo parası ödemez.Nasıl çok karışık değil mi? Tıpkı nehirden geçmeye çalışan çoban,koyun,kurt ve ot gibi…:)

Komisyon demişken; C2C E-ticaret sitesi aslında her komisyon aldığı müşterisine bunun karşılığında fatura kesmek zorundadır.Peki GittiGidiyor veya SanalPazar gibi şirketler günde döndürdükleri onbinlerce transaction un hepsine fatura mı kesmektedirler? Tabiki değil, eğer bunu yapacak olsalardı fatura kesmekten operasyonu yapamazlardı, bunun yerine devlet tarafında “mükteza” dedikleri özel bir izin alırlar, bu izin sayesinde belli aralıklarla toplu şekilde fatura keserler ve bunu devlete beyan ederler, vergilerini de bu yolla öderler.

Bu yazıyı okuduktan sonra kimilerinin “aman neme lazım ben en iyisi bir depo tutayım B2C yapayım” dediğini duyar gibiyim.

Bütün bu o ağır operasyon tamamen online ortamda dönmektedir.Yani alıcı Kanada’da, satıcı Güney Afrika’da site ise Amerika’da olabilir.(Dünyada böyle örnekler de var.)Ancak bu sitelerin arasında Kargo Bedava aksiyonunu yapan tek bir firma vardır, övünerek ve iftiharla söylüyorum o da SanalPazar.com’dur.İlk açıldığı yıl tanıtım amacıyla kargo bedava aksiyonu ile geniş kitlelere adından sıkça söz ettirmiştir.

Peki aklınıza şöyle  bir senaryo geldi mi? Kargo bedava iken ben sitede ikinci el  bir koltuk takımı listelesem, Ağrı’daki akrabamda bunu 1 TL’ye alsa. Nasıl? Mümkün değil mi?Ya da bir başka akrabama bile gerek yok, memur oldğunuzu ve Ağrı’ya tayininiz çıktığını düşünün…Hiç masraf etmeden sadece 1 TL’ye Koltuk takımınızı bedava kargo ile gönderebilirdiniz.Bu takımın yaklaşık 1000 TL ‘lik kargo parasını ise eline sadece 1 TL’nin %5’i geçen SanalPazar ödeyebilirdi.

Tabiki öyle olmadı, ekip olarak kafa kafaya verildi ve şu fikir çıktı.Kargo Bedava Kuponu.Eğer normal bir müşteri normal bir ürünü kargoya vermek isterse o kargonun bedeli yaklaşık 5 TL olacağından 100 TL’ye kadar ürünler için 5 TL lik, 500 TL ‘ye kadar olan ürünler için 25 TL’lik kargo kuponu verildi.Böylece bu kuponlar o kargo isterse 2000 TL tutsun 5 veya 25 TL sini ödeyeceğinden, sıfır kaza ile operasyon başarılı oldu ve yüzbinlerce alıcı ve satıcı dünyada ilk defa bir C2C sitede ürünlerini Bedava Kargo ile gönderdi.

İşte  C2C böyle bir şey…Son derece yorucu, zor, özverili, hakim olmayı zorunlu kılan, yüksek derecede yazılım,inovasyon ve insan kaynağı harcayan bir iş modeli…

Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

4 thoughts on “C2C

  1. merhaba umut bey 5 yıldır ihtiyactan.com.tr ile uğraşıyorum ben bu ismi ilan sitei için düşündüm bu iş tutarmı emeklerim boşamı gider bir akıl verin lütfen

  2. Umut Bey merhaba,

    Benim sorum Alibaba, N11 gibi C2C sitelerin kazanç modeli ile ilgili. Örneğin bildiğim kadarıyla alibaba komisyon almıyor ve sadece yıllık abonelik ücreti ile ilerliyor. Ek olarak satıcı ve alıcı arasındaki ticarette alibaba ödeme yöntemine karışmıyor ve her satıcı kendi sanal pos, ödeme yöntemlerini ekliyor. Ancak bu noktada C2C paraya karışamadığı ve paraya bloke koyamadığı için güvenli ticareti nasıl uygulayabilir. Yukarıdaki yazdıklarınızla benim bildiği kadarıyla bu model çelişiyor gibi. Bu konularda bilgi verebilirseniz memnun olurum. Vereceğiniz yanıtlar girişimimi detaylandıracağı için çok değerli. Sonrasında farklı sorularım da olacak.
    Şimdiden teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top