Loading

Kategori: C2C

Semtinizin pazarını bilirsiniz, C2C ise dünyanın en büyük pazar yeridir. Türkiye’deki öncüleri olan Gittigidiyor, Sanalpazar ve EPtt-AVM de her saniye toplamda 8 ürün satılıyor şu anda. Bu eticaret modeli o kadar başarılı olmuştur ki, firmalar bile burada çok yoğun satışlar yapmaktadır. Bu büyük pazarın anlamlı bir özetini arıyorsanız,
Aşağıya buyrun.. Keyifli okumalar.

23 Mayıs 2013

C2C

sahibinden

E-ticaret iş modelleri arasında deposu olmayan, alıcı ile satıcı arasında uygun bir pazaryeri platformu oluşturan, o platformdan komisyon yoluyla gelir motivasyonunu sağlayan ve  en fazla inovasyon ve yazılım kaynağı harcayan modellerden biridir.

Türkiye’de yukarıdaki grafikte de göreceğiniz gibi Sahibinden.com, GittiGidiyor.com, SanalPazar.com başı çekmektedir.Dünyada ise Ebay, Amazon ve Shopping.com hatırı sayılır örneklerdendir.

Bu iş modelinde ürünü, satıcı olan müşteri listeler, alıcı olan müşteri satın alır.C2C denmesinin sebebi de budur.En büyüklerinden birinde operasyon müdürlüğü yaptığım bir dönemde edindiğim izlenimlere göre internet camiasında ara sıra SİNİR TO SİNİR diye adlandırdığımda olmuştur.Bunun en büyük sebebi alıcı müşteri herhangi bir sebeple mağdur olduğunda veya memnun edilmediğinde hep sorumlu tutulan o e-ticaret firmasıdır.

Peki nasıl işler bu sistem?

Top