Loading

Kategori: B2C

“Metrekare derdi yok, oh gelsin paralar” diyenlerin kırılan hayalleri, boşa giden milyonlarca dolarlar. Başarılı olanlar, geride kalanlar, yatırım alanlar, batanlar ile basit anlamda son kullanıcıya firma olarak satış yapan bu iş modelindeki baş döndürücü trafiği görmek için,
Aşağıya buyrun… Keyifli okumalar.

24 Mayıs 2013

B2C

hepsiburada

hizlial

E-ticaret uygulamaları içinde en bilineni ve basit ticarete en yakın olanlarından bir tanesi B2C (Business to customer – Firmadan müşteriye e-ticaret) iş modelidir.

Ticari kurumların tedarikçilerden satınalma yoluyla veya konsinye olarak temin ettikleri ürünleri internet sitelerinde listeleyip  pazarlamasını yaparak satışını gerçekleştirdikleri bir sistemdir.Bu sistemde müşteriler, ihtiyaç duydukları ürünleri web üzerinden sepetlerine ekleyip, adres bilgilerini girip, teslimat şekillerini seçip ödemelerini kredi kartı, havale,puan vs gibi yöntemlerle yapıp siparişlerini sonlandırırlar.Bu işlemi sonlandırmadan önce her müşteri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formunu okuyup dijital olarak imzalamakla sorumludur.Ödeme sistemlerinden en çok kullanılanı kredi kartıdır.Müşteri siparişlerle birlikte, ödeme için kredi kartı bilgilerini de elektronik ortamda web sitesine gönderir. Bu işlem SanalPOS denilen, Internet üzerinden kredi kartlı alışveriş yapma olanağı sağlayan oldukça güvenli ve gizlilik sistemleri gelişmiş bir ödeme mekanizmasıyla yapılır. SanalPOS sistemi, diğer alışverişlerde sık sık kullandığımız POS cihazlarının Internet’e uyarlanmış şeklidir. SanalPOS, bankalar aracılığıyla işleyen bir sistem olduğundan, pazarlayıcı firmanın bu tür ödemeler için SanalPOS hizmeti sunan bir bankayla e-ticaret sözleşmesi imzalaması gerekmektedir.

B2C iş modelindeki bu sipariş ve ödeme sistemi perakende piyasalarında iş yapan firmalar ya da perakendeciler için oldukça büyük avantajlar sağlayan bir e-ticaret sistemidir.Anak avantajları yanında hantal yapıları ve dikkatli olunmadığı takdirde giderleri de hayli fazladır.

Top