Loading
31 Ekim 2015

SEO nedir? Satışları artırmak için nasıl SEO yapılır? “Ceviz Dişsizde, Pilav İştahsızda”

Dijital Pazarlama, SEONo Comments

Şu anda buradasınız:SEO nedir? Satışları artırmak için nasıl SEO yapılır? “Ceviz Dişsizde, Pilav İştahsızda”

Diyelim ki hastasınız, bir tarafınızda hastalık var, onu muayene etmek için 6 yıl tıp okuyup doktor mu olmaya çalışıyorsunuz, yoksa doktora mı gidiyorsunuz? Aynı şekilde eticaret sitenizin sağlığı içinde bunu yapmak zorundasınız. Profesyonel hizmet almalısınız, yani hastaysanız doktora gitmelisiniz.Eczanedeki eczacıdan da kulaktan dolma tavsiye ilaç almamalısınız. Çünkü eczacının bünyesi ile sizin bünyeniz aynı olmayacaktır. Durup dururken iyi olacağım derken eticaret operasyonunuzu daha da hasta edebilirsiniz.

 

 

“Nasıl olacakmış o” diyorsanız, hemen izah edeyim…

 

Bilirsiniz bir konuda “ben biliyorum” demek , “bilmek” bizim millet olarak ata sporumuzdur. Kalkıp küçük bir araştırmayla yurtdışı veya yurtiçinden “abi sizi en tepeye 3 günde çıkaracam valla” diyen kişi veya kurumlara itibar ederseniz, yapay zekası çoktan insan zekasını 1000 kere katlamış olan arama motoru botları sizi derhal tespit edip, kafanıza zumzuğu vuracaktır. “Ama ilk haftalar süper yükseldik, bu adamlar bir harika dostum” diyenler , aslında o devasa botların milyarlarca sitenin arasından ancak kendi sitesine tarama sırası geldiğini,  o zaman zarfında yaptığı işle birazcık yükseldiğini ama sistemin zekasının er geç kendisini tespit edip mağmaya göndereceğini bilmezler.

Çünkü (örn) Google diyor ki, “kardeşim ben insan olmaya çalışıyorum” , bizler ise Google’ı bir robot gibi düşünüp biz de robot olmaya çalışıyoruz. Aslında istediği şey çok basit, “insan ol” , “insan gibi yaz”… Çoğu zaman çoğu SEO metni ile karşılaşıyorum, sırf anahtar kelime öne gelecek diye saçma sapan devrik cümleler vb… Unutmayalım ki Google “yazdık bitti haydi şimdi Ferrari’ye binip para harcayalım” gibi bir firma kafası değil,  sürekli güncelleniyor, siz uyurken mühendisler sürekli sistemi güncelliyor. Biz de 39 $ verip bu milyar dolarlık sistemi kandırmaya çalışıyoruz !… Halbuki siz parayla değil de emekle bir şeyler yaptığınızda, Google’ın sizin için açacağı fırsat evrenini seyretmeye doyamayacaksınız.

 

 

Emek?…

 

SEO’nun açılımı aslında “Search Engine Optimization” değildir… “(S)en (E)n iyi (O)lduğun şeyi yap” demektir :)))

Siz en iyisi gidin en iyi bildiğiniz iş ne ise eticaretiniz içinde onu yapın. Aslında bütün her şey “en iyi bildiğiniz şey neyse gidin onu yapın” üstüne kurulu olması lazım. Yani siz operasyonunuzun başında en iyi “mal almaktan” anlıyorsanız gidin “mal alın”, ürün yönetin. SEO işini bırakın sizin yerinize başka birileri (firmalar) yapsın.  Kaldı ki SEO için şirketinize bir adam bile alsanız, o adamı denetleyecek yeterli bilginiz olamayacağından dolayı sonuç yine hüsran olacaktır. Netice de sizin o adamı outsource (dışarıdan kiralama) ettiğiniz takdirde aldığınız adam parası kadar bir para ödeyeceksiniz. Ama sizin için 1 kişi değil en az 5 kişi hizmet verecektir. Üstelik bu konudaki saygın firmalar konuyu tam sizin ağzınıza layık şekilde pişirip önünüze servis edeceklerdir. Özellikle tüm işi gücü SEO olan firmalar tercih etmeye çalışın. Çünkü onlar bu uzun ve çetrefilli yolda her türlü tehlike, sorun ve çözümünde hep 3 adım önde olacak ve sizi öne taşıyacaklardır.

 

“Peki tamam, firmaya verdik ama bizim ne yapmamız gerekiyor” diyenleri tebrik ediyorum…

 

Bu yazı boyunca size SEO’nun en iyi title, description, meta cart curt tekniklerini anlatmıyorum farkındaysanız. Google ,Yandex,Bing vs bunlar birer arama motoru, ve sizin amacınız bunlarda üst sıraya çıkıp bedava trafik almak değil mi? O zaman onlara istediklerini vermeniz lazım, çünkü onlar insanlara arama sonucunda istediklerini vermeye çalışmak üzere tasarlanmışlar.

 

Önce müşteri ile empati kurun…

 

Bir düşünün, kendinize bir “kar lastiği” alacaksınız. Kar lastiği hakkında da hiç bir fikriniz yok ama sadece almanız gerektiğini biliyorsunuz. Önce ne yapıyorsunuz? arama motoruna “kar lastiği” yazıyorsunuz ve tabi ki karşınıza  aşağıdaki gibi bir sonuç çıkıyor.

 

kar-lastigi

 

Siz bu sonucu gördükten sonra, ne yapıyorsunuz, aklınız karışık şekilde, aklınıza yatan birine tıklıyorsunuz. Peki sonra ne oluyor? Genelde olanı söyleyeyim; ürünler, fiyatları, belki bir kaç yorum, bannerlar, reklamlar vs… Bi dakka bi dakka… kafa gitti… Hangi lastik, hangisi ucuz,neredeyim ben?, aa bu hırka  da güzelmiş, acaba arabaya uyar mı? Akılda milyonlarca soru…

 

Peki şimdi ne olacak…?

 

Bu sefer daha odaklı bir arama yapıyorsunuz… “Kar lastiği nasıl seçilir?”

 

Bu arada aslında aradığınızın “kar lastiği” değil, “kış lastiği” olduğunu da öğrenmiş oluyorsunuz :)

Not: Kar lastiği kelimesine yatırım yapanlar sapır sapır döküldü şu anda…

 

kar-lastigi-nasil-secilir

 

Heh şimdi oldu… artık “kış lastiği” ile alakalı bilgi edinmeye hazırsınız. Ama o ne!!! Kış lastiği ile ilgili bilgi veren sitelerin çoğu aslında direkt “kış lastiği” hemen hemen hiç satmıyor.

 

Yani “Ceviz dişsizde, pilav iştahsızda”…

 

Peki ya tam tersi olsaydı.

 

Yani işin özü olan ” direkt satıcı firmalar size bu bilgileri verseydi”… İşte o zaman muhteşem olurdu…

 

 

İnsanlara ilk başta ne istiyorlarsa onu anlayıp onunla karşılarına çıkmanız lazım, yani bir makale ile bir yazı ile, bir video ile vb. Yani insanlar ilk daha bu ürünü almaya karar verdiklerinde bu ürünler alakalı araştırmaya başlıyorlar ya, işte o başladıkları anda karşılarına ilk siz çıkarsanız zaten ilk size güvenmiş olacaklardır.Çünkü aklında bir soruyla arama yapan kişiye ilk cevabı veren kişi, soruyu soranın gözünde her zaman ” en iyi bilen” konumunda olacaktır.

 

Eski bir piyano hocasının bir sözü vardı, eğer çok iyi piyano çalmak istiyorsan 2 yıl boyunca sadece parmağınla do-re-mi-fa-sol-la-si-do diye basitçe notalara bas, sonrası kendiliğinden gelecektir. Bir iddiam var, eğer bir ürünü iyi satmak istiyorsanız sadece o ürünle alakalı toplanabilecek bütün yazı, bilgi, görsel, video vs yi kullanıcıların ulaşabileceği bir mecraya sürekli ve düzenli yazın, bir süre sonra göreceksiniz ki o ürün hakkında otorite olacaksınız.

 

Neyse lastiğimize dönelim… siz firma sahibi değil, “kış lastiği” alıcısınız, bilginin nereden geldiği önemli değil. Ne yapıyorsunuz, bu sitelerden güzelce bilgileri okuyorsunuz ve sonra gidip tekrar arama yapıyorsunuz…

 

“kar lastiği fiyatları”…

 

sonra da gidip size en cazip gelen veya “tanıdığınız marka” olan kimse ondan alışverişi tamamlıyorsunuz.

 

“Bi dakka kardeşim,  hani biz SEO yaptık makale yazdık, onlar sayılmıyor mu?”

 

Elbette sayılır sevgili firma sahibi, hadi sayalım mı ? 1… 2… e ikiii… bitti !…

 

Büyük firmalar yanlış da yapsalar, bu yanlışı o kadar çok fazla yapıyorlar ki, artık o popüler olduğundan doğru sayılıyor… Popülizm…

 

Sadece arama sonucunda en üst sıraya çıkmak tek yapmanız gereken şey değil, aynı zamanda bunu , başka trafik kanallarıyla ve reklam mecralarıyla desteklemeniz gerekiyor, (bknz “Satınalmaya Giden Yolda, Hangi Zamanda Hangi Kanal?” ) .

 

Yani (basitçe bir akışla),

 

Kar lastiği nasıl seçilir? “OK sitenize geldi”

 

Ama sonrasında küçük bir remarketing aksiyonu ile kendisine firmanızın bannerlarını diğer mecralarda göstermelisiniz. Ki bu sayede kullanıcı bilinç altında bir “marka algısı” yaratabilin. Bu sayede “Branding” yapmış olursunuz. Yani kullanıcı bir firmayla ilişki kuracak ama marka olarak kendisine yakın hissetmek zorunda ya…İşte o konular (başka bir makalede buna genişçe değineceğim).

 

Hatta;

 

“Kar lastiği fiyatları” ve “En ucuz kar lastiği” konularını da çözdünüz. Tamam da burada bir önemli konu daha var.

“iyi de her konuya içerik üretemeyiz ki” diyebilirsiniz…

Elinizden geldiğince üretin, her ürettiğiniz size yol, su, elektrik, Ferrari olarak geri dönecektir. :)

 

Ama daha hedefe uygun ve size tasarruf ettirecek bir yöntem istiyorsanız SEO doktorunuza şu sihirli cümleyi söyleyin… “Adwords ‘te dönüşüm gelen kelimelere SEO olarak daha çok önem ver”. (Ki Adwords’te para harcayarak ulaştığınız kitle size SEO’dan gelsin)….

 

Sakın! Aynı firmaya hem Adwords hem de SEO’nuzu yönettirmeyin…

 

Her pazarlama faaliyetiniz için ayrı ayrı , sadece o konuya fokus olmuş firmalar seçin…

 

Bu arada hatırlatmakta fayda var. Konunun en dibine gitmek isteyenler ve tam 12’den vurmak isteyenler SEO operasyonunu kar lastiği genelinden, kar lastiği modellerine kadar özelleştirebilirler. Bu sayede “205 55 R 16 91 W” lastik özeline kadar inip müşteriye tam istediğini verebilirsiniz. Hatta artık “205 55 R 16 91 W” kelimesine reklam vererek de , bu rekabeti olmayan “çok ucuz” kelime için çok az bir bütçe ile reklam verebilirsiniz. Çünkü aslında kullanıcı,  sırasıyla, “kar lastiği”, “kar lastiği nasıl seçilir” , “kar lastiği fiyatları” vb ‘den sonra “205 55 R 16 91 W kar lastiği fiyatları” spesifik aramasını yapacaktır.

 

“İyi de ben bu trafiği nasıl yönetirim, benim işim başımdan aşkın” diyenler…

 

Haklısınız, bence de tıp okumanıza gerek yok , SEO doktorunun yanında bir de SEM (Arama motoru reklamcılığı) doktoruna da başvurun…

 

Unutmayın; hastalığı önleyen şeyler , hastalığı iyileştiren şeylerden her zaman 10 kat daha ucuzdur… 

 

Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top