Loading
14 Ekim 2015

E-ticaretin ilham alması gereken sosyal ağ, Instagram…

E-ticaretin ilham alması gereken sosyal ağ InstagramNo Comments

Şu anda buradasınız:E-ticaretin ilham alması gereken sosyal ağ, Instagram…

instagram-business-ecommerce

 

Instagram özellikle son 2 çeyrekte en fazla yükseliş gösteren sosyal ağ.
Bunun sebebi ise tabi ki tesadüf değil.İnsanlar, eğlenerek inceledikleri ve bunu çok kolay bir şekilde yapabildikleri bir mecrada ilgilerini çeken ürünleri gördüklerinde tabi ki buna kayıtsız kalmıyorlar.
Bunun en büyük sebeplerini aşağıda şu şekilde sıralayabilirim.
*E-ticaret sitelerinde çok fazla ürün olduğundan insanların aradığı ürünü bulmasının zor olduğu algısı hala yaygın.
*Belki kullanıcılar Instagram’da bulduğu bir ürünün aynısını bir e-ticaret sitesinde de bulabilir ancak, bunu yaparken Instagram’daki kadar hoşça vakit geçirmeyecekleri aşikar, çünkü Instagram’da 2 ürün resmine bakarken birden çok hoş bir manzara resmi ile karşılaşabiliyorsunuz.Bu da kullanıcıların çok hoşuna giden bir şey.
*E-ticaret siteleri, müşteri çekmek için  milyonlarca dolar reklam parası harcarken, Instagram hiç reklam yapmadan tamamen doğal yollarla insanlar arasında yayılıyor ve bu yayılma son derece istekli bir yayılma.Bunu ancak muhteşem bir içerikle gerçekleştirebilirsiniz.Bu içeriği ise bizzat kullanıcıların kendileri oluşturduğundan her şey o kadar samimi ki.
Kullanıcıları ise buna iten en büyük motivasyonlar 1) Popüler olma dürtüsü, 2) Bu popülerlik sayesinde gelir sağlama 3)Trendleri takip etme isteği 4)İstediği zaman istediği yerde mobil cihazı sayesinde hoşça vakit geçirebilme özgürlüğü.
*E-ticaret siteleri taleplere arz yaratan bir mecra, ancak Instagram talepleri yaratan bir mecra.Çünkü hiç aklınızda yokken bir yatak örtüsünü orada görüp alma eğilimine girebiliyorsunuz.
*Satış açısından her şeyden önemlisi, kullanıcılar e-ticaret sitelerinin Big-Data sayesinde Recommendation ve Predictive konularına yeni eğildiği bu dönemde Instagram sayesinde bunun faydalarını çok daha önce kullanmaya başladılar.Çünkü içeriklerini kendilerine özelleştirme şansları var, eğer kimin feed lerini beğeniyorlarsa onları takip etme özgürlükleri var.Bu şekilde hem takip eden, hemde takip edilen kendini çok iyi hissediyor.
instagram-ecommerce

Instagram Üzerinden Satış…

Eğer Instagram’ın doğal ortamına uygun aksiyonlar geliştiriyorsanız tabiki satış yapma yönünden yarar sağlarsınız. Bir ticari kuruluş olarak herkese attığınız reklamı burada gösterirseniz, insanlar sizi takip etmezler, çünkü işin doğasına aykırı hareket etmiş olursunuz.Bu şekilde yapan bir çok firma oldu ve olacak da ama onların hepsine sorduğunuzda “Instagram hiç bir işe yaramıyor” cevabını alırsınız.Çünkü kullanıcı burada kendini “ticari bir döngüye alet olmuş gibi” hisseder.

Şöyle düşünün; herhangi bir TV programı esnasında reklama gidince hepimiz doğal tepki olarak ya reklamı zaplıyoruz, yada içeri gidip kendimize içecek, yiyecek bir şeyler alıyoruz vs. Ancak Cem Yılmaz’ın yeni bir reklamı çıktığında özellikle reklamı izlemek için hepimiz ekran başına geçip herkesi susturuyoruz :)…
Bunun bir tek sırrı var.Kaliteli ve eğlendirici içerik her zaman kazandırır…
İçeriğin ise 2 sırrı var, ya çok kaliteli ve eğlendirici olmak zorunda, ya da %100 doğal kullanıcı içeriği olmak zorunda.
Bu 2 sırrı da Instagram bünyesinde barındırıyor.Hatta çok kötü çektiğiniz bir %100 doğal kullanıcı fotoğrafını bile efektler ile kaliteli hale getirebiliyor.
Kimisi bunu keşfettiğinden dolayı, kimisi ise “herkes yapıyor bende satış yapayım” dediğinden dolayı Instagram’da satış yapmaya başladı.
İçlerinden yarı yolda bırakanlar olacaktır, kimileri ise taa Amerika’lardan satış yapmaya devam edecektir.
Aradaki farkı ise içerik kalitesine önem verenler, özgün olanlar, doğal olanlar, samimi olanlar yaratacaktır.
Çok yakın zamanda eşim bir yatak örtüsü beğendi, Instagram’dan almaya kalktı, anlaştılar, siparişi havale ile verdi, elimize ulaştı.Sonra küçük bir araştırma yaptığımda gördüm ki aslında büyük bir evtekstili firmasının ürünü ve o firmanın internet sitesinde de anasayfa da var.
Peki eşim neden Instagramdan aldı?
Çünkü
*Çekilen resim bir evde çekilmişti.
*Çok şık görünümlü idi.
*Reklamlardaki o süslü 50 metrekare odalardan değildi, tıpkı bizimki gibiydi (normaldi), bundan dolayı da samimi idi, odamıza yakışacağına bu şekilde daha çok inanmıştık.
*Son kullanıcı olarak eşim, koskoca bir firma ile karşı karşıya değil, kendisi gibi bir Instagram kullanıcısı ile karşı karşıya idi…
Instagram’daki satışlar yeni bir sektör oluşturur mu?
Bu sektör çoktan oluştu bile, hatta Instagramdaki fotoları toplayıp satış yapan sosyal ticaret siteleri bile açıldı.
Buradaki gelişmeleri merakla beklemekle beraber, yeni e-ticaret (sosyal ticaret) modellerinin yolda olduğunu söyleyebilirim…
socialmediaadoption-resized-600
Etsy gibi e-ticaret sitelerini tercih etmektense Instagram üzerinde neden satış yapanların sayısı artıyor? Buradaki satışların kolaylığı mı cazip hale getiriyor Instagramı?
Yukarıda da dediğim gibi konu taleplere arz yaratmak değil, talep yaratmak…Instagram bunun için gerekli bütün zemini en eğlenceli şekilde hazırlıyor.
Instagram bir çok sosyal ağ gibi, bir çok insanın bir ihtiyacını tamamlıyor.
Tıpkı,
Facebook’un rutin arkadaş iletişimini tamamladığı gibi.
Twitter’ın en hareretli tartışmalarda, tv, radyo programlarında size de söz hakkı tanıdığı gibi.
Instagram’da parası olup satacak bir şeyi olmayana, ilginç şeyleri satın alma ve bu sayede bunun fotoğrafını çekip Instagram’a koyup “bak bunu bende aldım, işte bu da fotoğrafı” deme şansını,
Parası olmayıp da satacak birşeyleri olanların , bu satış işini keyif alarak, eğlenceli ve cool bir şekilde yapmasını,
Her ikisi de olanın, “bak ben nerelere gidiyorum, ne yiyip ne içiyorum, evime neler alıyorum ve bunların fotosunu nasıl da güzel çekiyorum” deme şansını sağlayan bir sosyal mecra…:)
Instagram ayrıca şu sihirli cümleyi tüm bilinç altlarına söyleten bir mecradır, “eğer ayşe,fatma,ahmet,mehmet benim bu aldığımı ,yediğimi , içtiğimi, gezdiğimi görmezse bunu yapmamın ne anlamı var”… :)
Ayrıca insanlara sorun aynı ürünleri çıkıp salı pazarında satmasını teklif edin,hatta üstüne para verin, kabul etmeyeceklerdir ancak “bu ürünleri Instagrama koyun” dediğiniz zaman her insan buna daha sıcak bakacaktır.Çünkü günümüzde çoğunluğumuz her şeyi en son trend olan yollarla yapmaya gitgide alışıyoruz.
Yasal bir zorluğunu ya da bir pürüzü olur mu Instagram’da satışın?
Şu an için konu çok yeni olduğundan bu konuda yasal bir düzenleme yok, ancak alınan ürün eğer “sıfır” ise taşıma esnasında kargo firması tarafında (maliye yoluyla) fatura veya irsaliye sorgulaması ile karşı karşıya kalabilir. Gittigidiyor, SanalPazar gibi firmalarda, ticarethane olan satıcıların son kullanıcıya yapılan satışlarda fatura kesmesi zorunludur, bunu da maliye takip eder.Ancak Instagram üzerinde hacimler daha çok fazla gelişmediğinden şu anda insanlar Isntagram ürünlerini sıradan bir kargo gibi birbirlerine gönderiyorlar.
Bir de buradaki güven konusu da var tabi, “önce para sonra mal mı? yoksa tam tersi mi ?” konusu hala alıcı ile satıcı arasında olan bir durum.
instagram_ecommerce
E-ticaret sitelerinin modası geçti diyebilir miyiz?
Hayır tam tersi…E-ticaret sitelerinin modası daha yeni başlıyor, ancak bu gelişmelere ayak uyduran, Instagram dahil sosyal ağların hepsinden ilham alan ve kendini geliştiren e-ticaret sitelerinin modası yeni başlıyor.
Yani sıradan bir e-ticaret sitesi açıp diğerlerinden ayırıcı hiç bir özelliği olmayan bir yapı kurduysanız, müşteri gelirleriniz elbetteki diğerleri gibi olmayacaktır.
Telefon numaram 123 45 67 ise tüm numaraları doğru çevirirseniz doğru müşteriye ulaşabilirsiniz.Son numarayı yanlış çevirirseniz diğer çevirdiğiniz 6 numara da boşa gidecektir.
Amerika’nın bütün resimlerinde hoş evler arabalar, zenginlik vs gözükür, izlenim hep şudur, oraya bir gidebilsem arada bende kaynarım bende binerim o arabalara, ancak unutmamak gerekir ki, yüzbinlerce evsiz de var oralarda…
Bu yazıyı beğendiysen paylaşmak ister misin?

About the author:

Şu ana kadar dahil olduğu 12 adet start-up var. Bunların ikisinde Operasyon Müdürü , birinde Genel Koordinatör olarak görev aldı. (Biri e-ticaret paket sağlayıcısı olan) Geri kalan 9 adet start-up ın hepsinde başdanışmanlık yaptı. Bunun haricinde danışmanlığını veya mentorluğunu halen sürdürdüğü bir çok firma vardır. Umutunlu.com'da ve önde gelen e-ticaret portalların da e-ticaretin tüm enstrümanları ve operasyonları hakkında aktif olarak yazılar yazmaktadır. Birçok platformda röportajları, demeçleri, makaleleri yayınlanmıştır. E-ticaret operasyonları arasında ilk defa hayata geçmiş birçok inovasyona imza atmış veya ilham vermiştir. Yurt çapında önde gelen üniversitelerde ve profesyonel e-ticaret platformlarında, e-ticaret eğitimleri ve seminerler vermiş, birçok e-ticaret panelinde moderatör ve konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye'nin en büyük online teknoloji marketlerinden birinde Head of E commerce - BI&BD&DM - Genel Koordinatör olarak iş yaşamına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top